Previous Annual Dinner Winners

To submit a nominee go to the page: A Call for Nominees

Annual Awards Criteria:

ART VIVIAN DISTINGUISHED COMMUNITY LEADER AWARD

Represents the highest recognition given by the Chamber to an individual member of the business community.  Candidates must be or have been active in the Wayne County business community, with the following criteria: demonstrated leadership, success in promoting the development of the community, overall involvement in and contributions to the community, participation in professional activities and respected reputation among the community’s leadership. Elected officials while in office are not eligible.  Only members of the Wayne County Area Chamber of Commerce are eligible.

EDUCATOR OF THE YEAR

This award, sponsored by the Palladium-Item, provides an opportunity for the business community to publicly honor a Wayne County educator who has distinguished themselves through exceptional accomplishments within educational and community environments. The nomination should include outstanding student, school and/or community involvement as well as other achievements. Anyone may nominate a full-time educator.  This includes classroom teachers/professors, administrators, counselors or other professional education classifications. Open to member and non-member nominations.  (Mail or email a photo with this nomination.)

PARTNERSHIP IN EDUCATION

The award is to be presented to a business or organization that has created and fostered partnerships with P-16 educational institutions. These partnerships should exemplify service to the community through effective programs of cooperation between business and educational institutions to prepare students for the workplaces of today and tomorrow. Members and non-members of the Wayne County Area Chamber of Commerce are eligible. 

CORPORATION OF THE YEAR

Represents the highest recognition given by the Chamber to a business/corporation. Candidates must be or have been active in the Wayne County community and be a business/corporation that most exemplifies being a good corporate citizen of the community.  Only members of the Wayne County Area Chamber of Commerce are eligible.

ACHIEVEMENT OF EXCELLENCE – BUSINESS & SMALL BUSINESS

To be given to a large and a small business that have made a positive impact on Wayne County by their superior or unique accomplishments in the operation of their business or other endeavors.  Only members of the Wayne County Area Chamber of Commerce are eligible.

ACHIEVEMENT OF EXCELLENCE –NON-PROFIT

To be given to an organization that has made a positive impact on Wayne County by their superior or unique accomplishments in the operation of their organization or other endeavors.  Only members of the Wayne County Area Chamber of Commerce are eligible.

EMERGENCY SERVICES PROFESSIONAL OF THE YEAR

The award is presented to an emergency services professional for exemplary service rendered to the community.  In making this award, we recognize the professionalism required of our firefighters, law enforcement officers, and emergency medical personnel, the inherent risks they all take in order for us to be safe and secure in our respective homes and places of work.  We recognize the importance of public safety and those who professionally serve to enhance our safety.  In recognizing any one person or group, we in effect aspire to recognize and thank them all.

 

PREVIOUS ANNUAL CHAMBER AWARD WINNERS:

CITIZEN OF THE YEAR

1993        Max Smith

1994        Edward Mulick

1995        Marjorie Sharp

1996        David Hogg

1997        Peter Wickman

1998        Eugene Sizelove

 

ART VIVIAN DISTINGUISHED COMMUNITY LEADER

(Replaces Citizen of the Year)

1999        Art Vivian

2000        Marjorie Golay

2001        David Stidham

2002        Landrum R. Bolling

2003        F.A. “Rick” Ahaus

2004        Jeff Jeffers

2005        James Steck

2006        David Fulton

2007        Barry MacDowell

2008        Dr. Jim Daggy

2009        Dr. Richard Siebert

2010        Jon Ford

2011        Doug Oler

2012        Jeff Jackson

2013        Paul Lingle

2014        John McBride

2015        Garry Kleer

2016        Penny Wickes

2017        Dave Rodgers

 

CORPORATION OF THE YEAR

1993        Belden

1994        Hill’s Pet Nutrition

1995        Ahaus Tool & Engineering

1996        Stevens Wire Products

1997        Nixon Tool Company

1998        Reid Hospital

1999        Holland Colors

2000        Hill Floral Group

2001        Mosey Manufacturing

2002        First Bank Richmond

2003        Milestone

2004        MasterBrand

2005        Primex Plastics Corporation

2006        Rose City Business Park, LLC

2007        Wayne Bank and Trust Company

2008        Reid Hospital

2009        Earlham College

2010        West End Bank

2011        Dot Foods/Tim Loyd

2012        Wetzel Family auto Cruise

2013        Richmond Baking Company

2014        The Secret Ingredient

2015        Osborn International

2016        Indiana University East

2017        Belden

 

*GROWTH & EXPANSION AWARD

1993        Holland Colors

1994        Hoffco/Comet

1995        Meyers Mechanical

1996        Southeast Wood Treating

1997        Richmond Square Mall

1998        Marvel Industries

1999        Hoffco/Comet

2000        Color-Box

2001        First Bank Richmond

2002        Milso Industries, LLC

2010        Rosa’s Office Plus

 

*ACHIEVEMENT OF EXCELLENCE AWARD FOR PROFIT

1993        Manpower of Richmond

1994        Hill’s Pet Nutrition

1995        Transilwrap

1996        WKBV/Hits 101.3

1997        Hoffco/Comet

1998        Brady Ware & Schoenfeld

1999        Mike Delucio & Sons

2000        Harrington-Hoch, Inc.

2001        Richmond Roosters Baseball

2002        Professional Staff Management

* These two awards will be repositioning as Achievement of Excellence-Large Business and Achievement of Excellence-Small Business in order to include a broader business representation.

 

ACHIEVEMENT OF EXCELLENCE

Large Business

2003        Color-Box

2004        Contract Industrial Tool

2005        Cabinet Supply, Inc.

2006        Warm Glow Candle Company

2007        Best Buy RV’s, Inc.

2008        Johns Manville

2009        Smith Dairy

2010        J.M. Hutton

2011        B & F Plastics/Bruce Upchurch

2012        Tiedemann-Bev’s Industries, Inc.

2013        Recycling Center, Inc.

2014        Wolverine

2015        Sugar Creek

2016        Leland Legacy

2017        Hill’s Pet Nutrition

 

Small Business

2003        Holiday Inn

Fleet Trailer Service

2004        A-Plus Signs

Kesslers

2005        Cummins Electric, Inc.

2006        Smarrelli General Contractor

2007        Richmond Furniture Gallery

2008        Phillips Drugs

2009        B & F Plastics

2010        RMD Patti/ Wellness Works/ Family Fitnessworks

2011        Little Sheba’s/Steve Terzini & Renee

2012        Summersault, LLC

2013        Golden Engineering

2014        Veach’s Toy Station

2015        Whitewater Construction

2016        Doxpop, LLC

2017        Radford’s Meat Market and Deli

 

ACHIEVEMENT OF EXCELLENCE AWARD NOT FOR PROFIT

1993        Wayne County Health Department

1994        Scott Boys’ Club

1995        Junior Achievement

1996        Wayne county Convention & Tourism

1997        Main Street

1998        Richmond Power & Light

1999        Wayne County Foundation

2000        Hayes Regional Arboretum

2001        Friends Fellowship Community

2002        Ivy Tech State College

2003        Boys & Girls Club

2004        Achieva Resources

2005        Cope Environmental Centre

Wernle Children’s Home, Inc.

2006        Dunn Mental Health Center, Inc.

2007        Starr-Gennett Foundation

2008        Model T Ford Club of America

2009        Circle U Help Center

2010        American Red Cross

2011        Reid Hospital & Health Care Services/Craig Kinyon

2012        WCTV

2013        Wayne County Foundation

2013        IUE (not for profit for growth and expansion)

2014        YMCA

2015        Richmond Civic Theatre

2016        Richmond Symphony Orchestra

2017        Meridian Health Services

 

OUTSTANDING SERVICE TO AGRICULTURE

2010        Duane Hill

2011        Mark Thomas Dairy Farm/Mark & Sharon Thomas

2012        Northeastern FFA

2013        Mary Ferris

2014        Jordan Farms

2015        Bowman Superior Genetics

2016        Golliher Farms

2017        Bell’s Strawberry Farm

 

VOLUNTEER OF THE YEAR (not awarded each year)

2005        Kim Poinsett

2006        Jim Stapleton

2011        Tracie Robinson/Prime Realty

2012        June Salzarulo (Lifetime Volunteer)

2015        Anna Lohmoeller

2016        Kaitlyn Lacey (Western Wayne FFA)

2017        Theresa Scruggs (Wayne County Foundation)

 

PUBLIC SERVICE AWARD (not awarded each year)

2006        John Catey

2010        Doug & Ellen Bennett

2011        Communities In Schools/Vivian Ashmawi

2014        Dr. Allen Bourff

2015        Mayor Sally Hutton

2017        Dixie Robinson, Richmond Community Schools

 

DISTINGUISHED SERVICE AWARD TO THE CHAMBER (not awarded each year)

2006        David Osburn

2007        Rhett Baumgartner

2008        Dan Stamper

2011        Bob Bever/BBKCC

2015        Bill Quigg

 

EMERGENCY SERVICES PROFESSIONAL (not awarded each year)

2005        Fred Griffin

2006        Deputy Alan Moore

2007        Detective Michael Britt

2010        Dr. Sam Iden, MD

2011        Ryan Williams/Reid Hospital

2012        Mike Davis

2013        Dr. Richard A. Nevels

2015        Sherriff Jeff Cappa

2016        Lt. Donnie Benedict

2017        Officer Tim Davis Jr.

 

EDUCATOR OF THE YEAR AWARD

1993        Luann Simkin, Hibberd Middle School

1994        Patsy Baker, C.R. Richardson

1995        Dave Bowers, Western Wayne School

1996        Shari Petersime, Northeastern Jr/Sr High School

1997        Dr. Vicki DeMao, Centerville Abington

1998        Kay Koger, Richmond HS

1999        Mike Walton, Richmond HS

2000        Sandy Cox, Dennis Middle School

2001        Susy Hasecoster, Centerville Abington

2002        Paul Pentecost, Lincoln HS

2003        Susan Tinkle, Baxter Elementary

2004        Pamela Hilligoss, RCS

2005        Cheryl Amos, Find Center

2006        Dan Diercks, Hagerstown HS

2007        Kate Hogg, Richmond HS

2008        Candace Richardson, Lincoln HS

2009        Dr. Jaqueline (Jackie) Schlichte, RCS & Ivy Tech Community College

2010        Tim Love, Seton Catholic Schools

2011        Rusty Hensley/RHS

2012        Paula Hollenberg

2013        Denise Selm

2014        Kendra Beisner

2015        Markous Jewell & Tyler Stewart, Excel Center

2016        Philip Stevenson, Centerville-Abington Schools

2017        Tara Nocton, Northeastern

 

PARTNER IN EDUCATION

2004        Hill’s Pet Nutrition

2005        Meijer, Inc.

2006        West End Bank

2007        Hill’s Pet Nutrition, Inc.

2008        Perfect Circle Credit Union

2009        Wetzel Family Auto Cruise

2010        Natco Credit Union

2011        Third Grade Reading Academy/Dr. Bill Doering

2012        The Early College Preparatory Academy

2013        Manufacturing Matters

2014        First Bank Richmond

2015        Cope Environmental Center

2016        Ahaus Tools & Engineering

2017        Communities in Schools

 

BOB ROSA BUY LOCAL

2011        Karen Scheibler/Osborn International

2012        Danny Stamper

2013        Earlham College

2014        Depot District

2015        Mint Management

2016        Cope Environmental Center

2017        Ply Fiber Arts/Sam Purcell

Partners